Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Jednak aby przyniosła oczekiwane efekty, należy podchodzić do niej z rozsądkiem. Początkujący często decydują się na bieganie po jedzeniu. Dowiedz się, czy jest to błąd.
Czy bieganie po jedzeniu jest zdrowe? Takie pytanie zadają sobie wszyscy początkujący biegacze. Niestety, nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ przed bieganiem można jeść. Wszystko zależy od tego, jak obfity był posiłek i co znalazło się na talerzu. Czytaj dalej!
Aktywność fizyczna przed jedzeniem
Niektórzy uważają, że bieganie na czczo to jeden ze skutecznych sposobów na schudnięcie. Jednak aby w ten sposób zredukować tkankę tłuszczową, aktywność nie może trwać dłużej niż pół godziny. Wydłużając ten czas, biegacze narażają się na to, że w ciągu dnia będą mieć większą ochotę na niezdrową przekąskę. Kolejny niepożądany objaw to spadek koncentracji i osłabienie. Dlatego przy dłuższych dystansach bieganie po jedzeniu jest najlepszym rozwiązaniem.
Zawsze trzeba obserwować swój organizm i sprawdzać, jak reaguje na rozwiązania, które wybierasz. Podejmowane decyzje nie zawsze okazują się odpowiednie, dlatego w takich chwilach to twoje ciało powinno mieć „ostatnie zdanie”.
Bieganie po jedzeniu – o czym pamiętać?
Bardziej intensywny wysiłek wymaga dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki energii. Warto dobrze zaplanować, co jeść przed bieganiem. Jednak zbilansowany posiłek to nie wszystko, ponieważ należy zostawić sobie czas na to, by wszystko przetrawić. Zastanawiasz się, ile po jedzeniu można biegać?
Bieganie po obiedzie, zaraz po wstaniu od stołu, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Organizm całą energię zużyje na trawienie, więc intensywny ruch na świeżym powietrzu czy nawet bieżni nie będzie efektywny. Jeżeli decydujesz się na jedzenie przed bieganiem, odczekaj przynajmniej godzinę. Optymalny czas odpoczynku powinien być jednak jeszcze dłuższy – nawet 2 godziny.
Jaki posiłek po bieganiu?
Warto również wiedzieć, co jeść po bieganiu. Posiłek powinno się zjeść pół godziny do godziny po zakończonym wysiłku. Nie mogą to być ciężkie dania, raczej lekkie sałatki i ciemne pieczywo. Natomiast od razu po treningu należy napić się wody, która pozwoli nawodnić organizm, uzupełniając niedobory płynów. Najlepsza jest woda niegazowana lub napoje izotoniczne.
Bieganie – potrzebne akcesoria
Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie przygody z bieganiem, musisz skompletować strój do biegania. W tym celu wystarczy wybrać się na zakupy do sklepów Decathlon, które mają szeroki asortyment akcesoriów sportowych. W zależności od miejsca, gdzie masz zamiar biegać, potrzebne ci będą buty do biegania po asfalcie lub buty do biegania w terenie. Nie obejdziesz się także bez odzieży do biegania. Kiedy wciągniesz się w ten sport, na pewno zainteresują cię takie akcesoria jak:
- pulsometry;
- monitory aktywności;
- pasy do biegania;
- słuchawki do biegania.
Bieganie – po jedzeniu czy przed – to zawsze dobry pomysł na aktywność w ciągu dnia. Trzeba przy tym pamiętać, aby dostarczać swojemu organizmowi wartościowych i zbilansowanych posiłków. Trzymając się niezdrowej diety i przyjmując więcej kalorii, niż spalasz, nigdy skutecznie nie schudniesz. Dlatego bieganie, tak jak każdą inną czynność, warto planować z rozsądkiem.
Może Cię także zainteresować:
- Co jeść przed bieganiem, aby czuć się dobrze podczas treningu?
- Bieganie rano czy wieczorem? Zalety i wady
- Co jeść po bieganiu, aby budować masę mięśniową?
- Trening na czczo czy po jedzeniu? Zobacz, co należy wziąć tutaj pod uwagę!
- Bieganie na czczo – czy jest zdrowe? Sprawdź, czy jeść śniadanie przed biegiem
- Bieganie w miejscu – sposób na rozgrzewkę. Zalety tego treningu i potrzebny sprzęt
- Bieganie z psem – czy to dobra opcja dla niemających czasu?