Bieganie w miejscu nie sprawi, że zgubisz zbędne kilogramy, jest to raczej dobry sposób na rozgrzewkę. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z długością wykonywania tej aktywności. Zobacz, co warto wiedzieć o bieganiu w miejscu!
Każda aktywność fizyczna, która jest wykonywana regularnie, może dać bardzo pozytywne efekty dla zdrowia. Bieganie w miejscu nie jest jednak sposobem na zmniejszenie wagi, powinno się raczej traktować je jako rozgrzewkę. Jeżeli chcesz wiedzieć, co daje bieganie w miejscu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Co daje bieganie w miejscu?
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Co daje bieganie? Ma ono bardzo pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. W dzisiejszym świecie wiele osób nie ma jednak czasu na regularne wykonywanie pełnoprawnego treningu, dlatego szukają oni szybkiej i niewymagającej aktywności, która chociaż trochę poprawi formę. Bieganie w miejscu nie prowadzi jednak do efektywnego zmniejszenia wagi. Bieg w miejscu powinien być raczej traktowany jako rozgrzewka przed treningiem cardio. Nie należy jednak biegać w miejscu zbyt długo.
Ile kalorii pozwala spalić bieganie w miejscu?
Pięć minut biegu w miejscu pozwala spalić około 45 kcal. Nie jest to wynik oszałamiający. Nie schudniesz zbyt dużo, nawet jeżeli będziesz wykonywał trucht w miejscu regularnie. Tradycyjny jogging będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeżeli chcesz zgubić kilogramy. Jeżeli chcesz schudnąć, to są na to lepsze sposoby, niż bieganie w miejscu. Efekty tej aktywności będą raczej słabe.
Bieganie w miejscu jako sposób na rozgrzewkę
Bieganie w miejscu może być dobrym sposobem na rozgrzewkę. Należy jednak wiedzieć, że nie zaleca się wykonywania tej aktywności zbyt długo. Staraj się nie robić tego dłużej niż 15 minut. Nienaturalna pozycja ciała może bardzo obciążyć twoje stawy oraz ścięgna, co doprowadzi do kontuzji. Zbyt długie bieganie w miejscu może powodować bóle kolan, stóp oraz kręgosłupa.
Bieganie w miejscu możesz wykonywać w formie rozgrzewki. Ta aktywność podnosi tętno i rozgrzewa organizm. Ścięgna stają się bardziej elastyczne, podobnie mięśnie. Dzięki dobrej rozgrzewce unikniesz kontuzji i znacznie poprawisz swoje wyniki treningowe. Dobrze przygotowane ciało jest podstawą efektywnego treningu. Bieganie w miejscu przyspiesza działanie układu krwionośnego i wydłuża właściwą część treningu, dlatego warto je wykorzystywać w formie rozgrzewki. Oto, jakie mięśnie angażuje bieg w miejscu:
- mięśnie czworogłowe ud;
- mięśnie brzuchate łydki;
- mięśnie naramienne;
- mięśnie trójgłowe ramienia;
Slow jogging zamiast biegania w miejscu
Wspominaliśmy już, że bieganie w miejscu nie sprawi, że spalisz dużo kalorii. Dużo lepiej sprawdzi się tutaj slow jogging. Nie jest to bardzo wymagająca aktywność, która dodatkowo nie obciąża twojego organizmu. Jest to idealny sposób na spokojną aktywność fizyczną, która przyniesie dodatkowo całkiem niezłe efekty w redukcji tkanki tłuszczowej. Slow jogging sprawdzi się u osób, które cierpią na nadwagę. Ten rodzaj aktywności nie męczy tak bardzo, jak tradycyjne bieganie. Slow jogging polega na bieganiu bez zadyszki, ale spala on dwa razy więcej kalorii niż zwykły spacer. Bieganie w miejscu może być sposobem na rozgrzewkę przed takim spokojnym treningiem. Jeżeli tradycyjnemu bieganiu nie sprzyja pogoda, to możesz wybrać bieganie na bieżni. Możesz również zdecydować się na bieganie po schodach, które bardzo dobrze wzmacnia mięśnie. Będziesz zdziwiony tym, jak bieganie zmienia sylwetkę!
Bieganie w miejscu – sprzęt do ćwiczeń
Bieganie w miejscu nie wymaga specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń. Jeżeli jednak jest to forma rozgrzewki przed tradycyjnym bieganiem, to będziesz musiał zaopatrzyć się w odpowiednie buty do biegania. Ważne, aby były one wygodne oraz dobrze dopasowane. Warto też kupić odpowiednią odzież do biegania. Dobrze sprawdzają się tutaj ubrania termoaktywne, które pozwalają utrzymać temperaturę organizmu. Wszystkie akcesoria niezbędne do biegania znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt dla sportowców.
Bieganie w miejscu nie sprawdzi się przy redukcji tkanki tłuszczowej. Może być to jednak dobry sposób na rozgrzewkę. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z długością biegu w miejscu, ponieważ może to doprowadzić do dolegliwości bólowych lub nawet kontuzji!
Może Cię także zainteresować:
- Bieganie a cellulit – czy bieganie pomoże pozbyć się cellulitu?
- Ile kalorii spala 30-minutowe bieganie? Jak to policzyć?
- Bieganie – po jedzeniu czy na czczo? Ile czasu odczekać po posiłku?
- Bieganie z psem – czy to dobra opcja dla niemających czasu?
- Bieganie a kręgosłup – pomaga czy szkodzi?
- Jak bieganie zmienia sylwetkę – sprawdź wpływ biegania na mięśnie ciała
- Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Które partie mięśni pracują podczas biegania na bieżni i w terenie?