Początkujący biegacze zwykle skupiają się na tym, by pokonać zaplanowany dystans. Bardzo ważna jest jednak świadomość, jakie mięśnie pracują podczas biegania. Zrozumienie tej kwestii pozwoli wypracować prawidłową technikę i odbywać skuteczne treningi.
Może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż bieganie. Tymczasem jest to bardzo złożona czynność, która wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale również odpowiedniej techniki. Dlatego jeżeli wiesz, jakie mięśnie pracują podczas biegania, twój trening jest bardziej efektywny, a oprócz tego bezpieczny.
Jakie mięśnie pracują podczas biegania – najważniejsze partie
Jeśli zastanawiasz się, jakie mięśnie pracują podczas biegania, możemy krótko powiedzieć, że te w dolnych partiach ciała. Największy wysiłek wykonują mięśnie łydek, ud, pośladków oraz te, które okalają stawy (skokowy, kolanowy, biodrowy). Angażuje je nawet bieganie w miejscu, jednak to pokonywanie dystansów okazuje się najbardziej wymagające. Bieganie – jakie mięśnie pracują podczas tej czynności? Są to przede wszystkim:
- mięsień dwugłowy uda;
- mięsień trójgłowy łydki;
- mięsień biodrowo lędźwiowy.
Jakie mięśnie pracują przy bieganiu oprócz wyżej wymienionych? Mimo że to one wykonują największy wysiłek, biegaczom pomagają także mięśnie brzucha, pleców oraz rąk, ale już nie w tak dużym stopniu.
Najważniejsze fazy kroku biegacza
Sam bieg to środkowa część treningu. Trzeba pamiętać o innych ważnych elementach, jak rozgrzewka przed bieganiem i rozciąganie po bieganiu. Dzięki temu każdy krok, który wykonujesz, będzie bezpieczny. Zdając sobie sprawę, jakie mięśnie pracują podczas biegania, świadomie doświadczasz każdej fazy treningu.
Na krok biegowy składa się faza podporu oraz faza lotu. W pierwszym przypadku stopa dotyka podłoża i napinają się wszystkie najważniejsze mięśnie. Również faza lotu, gdy obie stopy są w powietrzu, wymaga pracy pośladków oraz ud.
Bieganie – te akcesoria są niezbędne
Nie zastanawiaj się długo, co daje bieganie i jak wygląda. Kup odpowiedni sprzęt i zacznij działać – wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w sklepach Decathlon. Najbardziej istotne są dobrze dobrane buty do biegania, dzięki którym mięśnie mogą swobodnie pracować. Warto także nabyć strój do biegania, a jeśli już wciągniesz się w ten sport, także inne gadżety, przydatne podczas treningu.
Wiedza o tym, jakie mięśnie pracują podczas biegania, jest kluczowa do tego, by przeprowadzić trening. Dzięki temu wiesz, jak się rozgrzewać, a później przeprowadzić stretching. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko kontuzji.
Może Cię także zainteresować:
- Jak bieganie zmienia sylwetkę – sprawdź wpływ biegania na mięśnie ciała
- Ile kalorii spala 30-minutowe bieganie? Jak to policzyć?
- Strefy tętna – czym są? Bieganie, które najlepiej spala kalorie i tłuszcz
- Bieganie na bieżni – jak zacząć, aby uzyskać najlepsze efekty?
- Bieganie z psem – czy to dobra opcja dla niemających czasu?
- Bieganie a kręgosłup – pomaga czy szkodzi?
- Strój do biegania – jaki strój do biegania męski i dla dziewczyny w zimę?