Bieganie

Bieganie po cesarce – kiedy wrócić do biegania?

bieganie po cesarce

Dla wielu kobiet po porodzie bardzo ważny jest szybki powrót do normalnej aktywności fizycznej, ćwiczeń, biegania. Nie zawsze jest to jednak proste. Czy bieganie po cesarce jest możliwe? Jak trenować, by było to bezpieczne? Sprawdź!

Powrót do normalnego funkcjonowania po cesarskim cięciu może być nieco trudniejszy niż w przypadku porodu fizjologicznego. W tym przypadku jego tempo jest kwestią indywidualną. Lekarze ginekolodzy uznają, że zakończenie okresu połogu jest tym momentem, kiedy kobieta może wrócić do aktywności sprzed ciąży. Innego zdania się specjaliści fizjoterapeuci uroginekologiczni. Dla nich bezpieczny okres zaczyna się po upływie pół roku. Kiedy zatem jest właściwa pora na aktywność fizyczną po cesarskim cięciu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Bieganie po cesarce – kiedy zacząć?

bieganie po cesarce kiedy

Każda kobieta w innym tempie wraca do formy po porodzie. Zwykło się twierdzić, że kondycję szybciej odzyskują panie po porodzie fizjologicznym. Cesarskie cięcie jest operacją, po której organizm musi się zregenerować. Istotny jest stopień zaawansowania procesu gojenia. Nawet jeśli kobieta czuje się dobrze, nie oznacza to, że się on zakończył. Bieganie w ciąży było wykluczone, ale po porodzie chcesz szybko do niego wrócić? Zastanawiasz się, kiedy można biegać po cc i co wybrać najpierw – bieganie czy rower? Po zakończeniu okresu połogu (6–8 tygodni po porodzie) warto udać się do ginekologa oraz fizjoterapeutki. Specjaliści ocenią mięśnie dna macicy, ranę po cięciu, bliznę wewnętrzną. Wyniki badań pozwolą podjąć decyzję o powrocie do biegania.

Co wziąć pod uwagę przed powrotem do treningów?

Pierwsze tygodnie po połogu warto poświęcić na ćwiczenia pomagające powrócić do formy, odzyskać siły i prawidłową postawę ciała (zmienia się ona w trakcie ciąży). Specjaliści zaznaczają, że przed rozpoczęciem biegania należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • powrót do formy mięśni brzucha (pozycja, funkcjonowanie);
  • powrót miednicy do neutralnej pozycji;
  • brak nadmiernych napięć w obrębie przepony.
Sprawdź!
Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Które partie mięśni pracują podczas biegania na bieżni i w terenie?

Bieganie po cesarce – powrót do treningu

bieganie po cesarce powrót

Aby zacząć bieganie po cc, trzeba się odpowiednio przygotować. 

  1. Najpierw należy wprowadzić delikatne ćwiczenia poprawiające postawę i kondycję, wzmacniające i poprawiające wytrzymałość. Warto ćwiczyć bieganie w miejscu
  2. Na początku możesz też jeździć na rowerze czy choćby wykonywać proste ćwiczenia siłowe. 
  3. Zanim zaczniesz biegać, trenuj marsz na przemian z truchtem. Stopniowo, wraz z poprawą kondycji, możesz zwiększać tempo. 
  4. Początkowo przeznacz na ćwiczenia nie więcej niż godzinę. 
  5. Jak często biegać? Zacznij od 3 treningów w tygodniu.

Zanim zaczniesz ćwiczyć przygotuj swoje ciało i niezbędne akcesoria. Na pewno przyda się wygodny strój sportowy. Niezbędne będzie też odpowiednie obuwie do biegania – szeroki wybór sprzętu sportowego znajdziesz w sklepach Decathlon. Jeśli zaczynasz od ćwiczeń w domu, zaopatrz się w piłkę fitness oraz matę. Te akcesoria także są dostępne w Decathlonie. Tak przygotowana możesz powoli wracać do aktywności.

Trenując po porodzie, pamiętaj, aby zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez organizm. Ból w dole brzucha czy w lędźwiowym odcinku kręgosłupa to znak, że albo trening jest zbyt intensywny, albo ciało nie do końca gotowe. Bieganie po cesarce ma sprawiać przyjemność, a nie kłopoty, dlatego nie przeceniaj swoich możliwości i nie spiesz się!


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *