Ćwiczenia

Świeca ćwiczenia – jak zrobić świecę czyli ćwiczenie gimnastyczne na brzuch?

świeca ćwiczenia

Nie ulega wątpliwości, że dużym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie cieszy się świeca. Ćwiczenia takie występują w rozmaitych odmianach. Mogą być one pomocne podczas pracy nad mięśniami brzucha. Sprawdź przydatne informacje na temat pozycji świecy!

Dla tych, których interesuje świeca, ćwiczenia takie w rozmaitych wariantach mogą okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem w planie treningowym. Pamiętać należy jednak o tym, że wykonywanie świecy powinno przebiegać w sposób poprawny technicznie. Trzeba więc starać się sumiennie podchodzić do tematu. Warto przygotować się na angażujący oraz dość intensywny wysiłek. Choć omawiane aktywności mogą wydawać się nieskomplikowane, mocno pracują tutaj mięśnie brzucha, a także inne partie ciała. Starannie zaplanuj więc swoje treningi i dopasuj je do swoich możliwości. Sprawdź wskazówki do wykorzystania!

Świeca – ćwiczenia w domu a różnorodne warianty tej aktywności

świeca ćwiczenie w domu

Nie ulega wątpliwości, że podczas aktywności fizycznej w domu ciekawą opcję stanowić może świeca – ćwiczenia występują tu w różnych wariantach, dzięki czemu możesz urozmaicać treningi. Dla tych, którzy nie lubią monotonii w sferze podejmowanego wysiłku, jest to z pewnością istotna informacja. Znaleźć można tutaj takie odmiany jak:

 • świeca z kolanami dotykającymi podłoża;
 • opcja podstawowa;
 • świeca ze skrzyżowanymi nogami;
 • leżenie przerzutne;
 • świeca z jedną nogą w górze.

Do wykorzystania jest więc sporo propozycji. Pamiętaj o tym, aby przy doborze aktywności przeanalizować swój stopień zaawansowania.

Sprawdź!
Ćwiczenia na barki dla dziewczyn. Poznaj zasady treningu siłowego na barki dla kobiet

Joga a Salamba Sarvangasana – jak poprawnie zrobić tę asanę? Sprawdź!

Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym, jak zrobić świecę, z pewnością ważna jest dbałość o szczegóły podczas wykonywania tej asany. Robi się ją podczas leżenia na plecach z rękami położonymi wzdłuż tułowia. Następnie należy zgiąć kolana i przyciągnąć je do ciała, a później wypchnąć nogi ku górze, korzystając z mięśni rąk. Kolejny krok to podparcie pleców rękami i przytrzymanie takiej pozycji. Choć może się to wydawać proste, osobom początkującym może być trudno wytrzymać. Duże znaczenie ma tutaj z pewnością zmysł równowagi. Trzeba bowiem utrzymać nogi w górze palcami w kierunku sufitu.

Czym jest świeca gimnastyczna i jak ją wykonać? Dowiedz się więcej!

świeca ćwiczenie czym jest

To ćwiczenie gimnastyczne określa się mianem leżenia przerzutnego. Nie różni się ono znacząco od asany pochodzącej z jogi, niemniej jednak w wykonaniu tej aktywności dużą rolę odgrywają ręce, które uczestniczą w procesie wypychania ciała w górę. Nie dołącza się ich już po ustaleniu pozycji w celach podpory, ale wykorzystuje się siłę rąk podczas całej czynności. Barki i głowa spoczywają płasko na macie. Osoby zaawansowane mogą ułożyć ręce wzdłuż ciała i trzymać je w taki sposób przez cały czas. Jest to wymagające i trzeba być przygotowanym na to, aby wykonać to ćwiczenie we wspomnianej wersji.

Świeca z jedną nogą uniesioną do góry – sprawdź przydatne informacje!

W tym przypadku główny nacisk treningowy kładzie się na jedną nogę, aby po chwili przenieść wysiłek na drugą. Wykonujesz tutaj podstawowy wariant świecy, ale po chwili opuszczasz wybraną z kończyn w dół. Pamiętaj o tym, aby wyprostować nogi. Postaraj się wytrzymać w pozycji z jedną nogą w górze około pół minuty, a następnie dokonaj zamiany. Nie są to banalnie proste ćwiczenia, ale nieraz warto je wdrożyć do swojego treningu.

Sprawdź!
Ćwiczenia na szczupłe uda. Szczupłe uda w 2 tygodnie

Świeca z kolanami dotykającymi ziemi – jak ją zrobić? Dowiedz się!

Jest to propozycja dla osób dosyć zaawansowanych. Nie są to ćwiczenia rozciągające dla początkujących. Trzeba wykonać podstawowy wariant świecy, a później delikatnie popychać plecy rękami, aby palce stóp dotknęły podłoża za głową. Nogi muszą być wyprostowane. Następnie ugnij kolana w taki sposób, aby stykały się one z ramionami i znajdowały się blisko po bokach głowy. Wyprostuj ręce i spleć dłonie. Pozycja ta wymaga dużej elastyczności. Przed przystąpieniem do niej upewnij się, że jesteś w stanie ją zrobić. Jest to ciekawa opcja dla tych, którzy opracowują zestaw ćwiczeń rozciągających.

Przygotowania do treningu – w co warto się zaopatrzyć? Sprawdź wskazówki!

świeca ćwiczenia przygotowania

Do sumiennego trenowania z pewnością przydatne są różnego rodzaju akcesoria. W swoim domu należy stworzyć przestrzeń przyjazną aktywności fizycznej. Musisz więc zastanowić się nad tym, czego potrzebujesz. W sklepach Decathlon można znaleźć:

 • maty
 • odzież sportową
 • kostki drewniane
 • bidony na wodę
 • klocki drewniane
 • kostki korkowe

Musisz położyć nacisk na szczegółową analizę swojego planu treningowego i ustalić, co chcesz wykorzystywać podczas jego realizacji.

Świeca bez wątpienia może okazać się świetnym sposobem na pracę nad płaskim brzuchem. Pamiętaj o świadomym używaniu wdechów i wydechów, a także o dopasowaniu wariantów pozycji do własnych możliwości. Nie chodzi bowiem o to, aby przeciążać ciało. Dla tych, którzy stawiają na intensywny trening, ciekawą opcję stanowić może tabata – ćwiczenia dla początkujących z tego zakresu są intensywne i ukierunkowane na modelowanie sylwetki.


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Ćwiczenia na triceps w domu – od czego zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *