W pracy nad rozwojem sensorycznym i motorycznym dziecka w każdym wieku ważną rolę odgrywa aktywność z użyciem piłki, która łączy ćwiczenia sportowe oraz swobodną zabawę. Sprawdź, jak z pomocą piłki zwiększyć wytrzymałość, siłę i kształtować poprawne nawyki malucha.
Do dobrej zabawy dzieci nie potrzebują wiele – drogie zabawki w większości są im zbędne. Wystarczy jako przykład przytoczyć pobyt pod namiotem czy niedzielny spacer po lesie, gdzie przedmiotem całkowicie pochłaniającym uwagę dziecka potrafi być patyk. Podobnie w pracy ruchowej, której celem jest rozwój motoryczny dziecka, poprawa koncentracji czy stworzenie dogodnych warunków do kształtowania prawidłowej postawy, liczne akcesoria treningowe nie są potrzebne. Zarówno w zabawach sensorycznych, jak i ogólnorozwojowych wystarczy piłka, aby prawidłowo stymulować ciało oraz umysł dziecka. Intensywnie rosnącemu kilkulatkowi codzienna aktywność ruchowa jest niezbędna. Ważne jednak, żeby wybrane jej formy były bezpieczne, skupiły się na wsparciu jego rozwoju, wypracowaniu i utrzymaniu dobrych nawyków.
Ćwiczenia z piłką – małą czy dużą?
Zabawy z piłką, zwłaszcza w typie fitball popularnie nazywaną fitness, pozwalają na różnorodny trening ruchowy, który wzbudza w dzieciach szczery entuzjazm i za każdym razem zachęca do większego zaangażowania. To jednak nie jedyna forma treningu ogólnorozwojowego, jaki możesz zaoferować kilkulatkowi w czasie wolnym, w trakcie zajęć wychowania fizycznego lub terapii. Radość z zabawy z piłką przyniosą mu ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem modelu rehabilitacyjnego typu „orzeszek”, a także maleńkim softballem. W czasie zajęć na świeżym powietrzu oraz halowych możesz zaproponować dziecku również zadania ruchowe z piłką nożną, jej miękkim odpowiednikiem, bądź też ćwiczenia z piłką lekarską. Jej wybór powinien zależeć od tego, co ma na celu planowana praca.
Niezależnie od tego, na czym zamierzasz się skupić, pamiętaj, że każdy z kierunków wymaga:
- utrzymania treningu w formie zabawy;
- przygotowania bogatego planu o indywidualnie dopasowanej formule i różnorodnej ofercie ruchowej;
- stworzenia bezpiecznych warunków do rozwoju samodzielności;
- opracowania zestawu ćwiczeń, który pozwoli na wszechstronne wsparcie sensomotoryczne.
Zabawy z piłką – propozycje ćwiczeń pełnych korzyści
Początki przygody z aktywnością fizyczną u dzieci wiążą się z wykonywaniem prostych zadań w formie zabaw. W czasie ich trwania kilkuletnie osoby mogą poznawać swoje ciało oraz pracować nad sprawnością motoryczną. Użycie w gimnastyce piłki urozmaici znane schematy. Dużym atutem tego akcesorium jest fakt, że nie stanowi ono obciążenia dla stawów. Z kolei praca mięśni, którą stymuluje, ma na celu równomierne zwiększenie ich mobilności. Ważne, aby zadania realizowały różne cele. Jednak powinny trwać tylko tyle, na jak długo pozwala zdolność koncentracji malucha.
Dobry plan treningowy dla rozwoju dziecka może spokojnie składać się z 5 właściwie opracowanych ćwiczeń. Oto kilka przykładowych propozycji zadań do wykonania przy użyciu piłki do siatkówki lub miękkiej, o podobnej wielkości:
- skłon z piłką nad głową;
- skręty tułowia z piłką nad głową lub trzymaną przed sobą;
- przetaczanie po długości pod nogami (wyprostowane kończyny trzymane oparte na piłce);
- toczenie piłki ósemką, dłońmi pomiędzy nogami ustawionymi w rozkroku.
Zaplanowanie ćwiczeń kształtujących, stabilizujących i równoważnych w serii pozwoli nauczyć dziecko kontroli nad ciałem. Co więcej, wpłynie też korzystnie na korekcję postawy. Im mniejsze dziecko, tym ważniejsze jest aktywne uczestnictwo rodzica w każdych zajęciach. Stanowi ono przejaw zainteresowania oraz wsparcia, dlatego jako rodzic, przygotuj się, że sportowy wysiłek z pewnością Cię nie ominie.
Trening z piłką fitball dla dzieci w każdym wieku
W przypadku pracy z dziećmi, która obejmuje rozwój sensoryczny i motoryczny trening to bardzo mocne słowo. Aktywność ruchowa przy użyciu piłki powinna jednak opierać się na kilku zasadach, ważnych też przy prawidłowo przeprowadzonym trening. Chodzi o:
- zachowanie właściwej częstotliwości pracy;
- równowagę w obrębie serii,
- odpowiedni czas trwania;
- indywidualne podejście zarówno do możliwości, jak i ograniczeń w trakcie wykonywania zadań.
W kształtowaniu zdolności motorycznych dziecka piłkę można stosować już od najmłodszych lat. Zadanie luźnego przetaczania dziecka na fitballu to popularne ćwiczenie w terapii nadmiernych napięć mięśniowych u niemowląt. Dopasowana wielkością piłka posłuży też do zabawy w utrzymywanie równowagi. Już kilkuletnie dziecko, trzymane przez osobę dorosłą za nogi lub uda, może położyć się na plecach na piłce. Celem zadania jest próba dotknięcia dłońmi podłogi w odchyleniu. Innym, doskonałym ćwiczeniem na równowagę jest leżenie na dużej piłce nogami (dokładnie utrzymanie się na niej kolanami, podudziami lub stopami) w podparciu. W tej pozycji należy szczególnie pilnować prostego ułożenia kręgosłupa u dziecka.
Kreatywne ćwiczenia z piłką dla dzieci – jakie wybrać?
Celem codziennego treningu z dzieckiem jest wszechstronny rozwój jego motoryki małej i dużej. Nie powinien być on monotonny ani nudny, aby nie zniechęcić malucha. Dlatego właśnie harmonogram zadań warto urozmaicać. Dobrym sposobem jest wykorzystywanie różnych rodzajów piłek. Część z dostępnych na rynku akcesoriów doskonale sprawdza się w terapii ruchu lub integracji sensorycznej, a także podczas zajęć rehabilitacyjnych. Inne służą zwykle do kształtowania umiejętności w ramach określonych dyscyplin sportu. Warto w ramach zajęć sportowych w szkole przygotować uczestnikom wariacje sensoryczne z piłką, które odmienią ich spojrzenie na dobrze znany program aktywności.
Odbijanie przez siatkę, slalomy, biegi z kozłowaniem czy przetaczanie piłki niespecjalnie zachwyci dzieci. Za to przeniesienie do sali podwórkowej zabawy w zbijanego czy ustawienie stacji z rozmaitymi wyzwaniami daje realne szanse na zainteresowanie zarówno maluchów, jak i starszaków. Zamiast powielać schematy, zaproś małych sportowców do niecodziennej zabawy. W ramach stacji mogą oni wykonywać:
- rzuty malutkimi piłeczkami (w wariancie humorystycznym kauczukami) do celu;
- przysiady w parach z piłką;
- przetaczanie piłeczek ping-pongowych po torze na czas (np. dmuchając w nie przez rurki do picia);
- rzuty w parach (niezłapanie piłki wiąże się ze zmianą pozycji na klęk lub leżenie);
Ćwiczenia piłkarskie w ramach treningu ogólnorozwojowego
Tym, co z pewnością zafascynuje starsze dzieciaki, będzie dynamiczny trening z piłką. Specjalnie zaplanowane przejścia pomiędzy stacjami oraz same stacje można zorganizować tak, aby wspierały one nie tylko ogólny rozwój motoryczny, lecz także kształtowały zdolności sportowe. Kilkunastolatek tak, jak jego kilkuletni kolega lubi się bawić. Coraz częściej jednak za priorytet stawia sobie pokonywanie własnych ograniczeń. Nie boi się wyzwań, dlatego trening z użyciem piłki nożnej, do kosza lub siatkówki z elementami danego sportu to idealna propozycja zarówno podczas zajęć w szkole, jak i w czasie wolnym. Proste strzały na bramkę, prowadzenie piłki po linii lub w slalomie czy treningi obrony ręką to coś, co może zainteresować nie tylko chłopców.
Niezależnie od wieku czy płci gry ruchowe z piłką pozwalają dzieciom dostrzec, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na ich rozwój oraz samopoczucie, a tym samym, jak ważna jest w codziennym życiu. Ćwiczenia z piłką na kręgosłup pomogą też zapobiec wadom postawy.
Może Cię także zainteresować:
- Ćwiczenia na brzuch dla dziecka – propozycje dla osób w każdym wieku
- Rozgrzewka dla dzieci – jak wygląda odpowiednie przygotowanie do uprawiania sportu
- Crossfit dla dzieci – czy warto zainteresować nim dzieci?
- Rozgrzewka na WF – ćwiczenia i prawidłowa technika
- Ćwiczenia z piłką – najlepszy trening fitness całego ciała
- Ćwiczenia na koślawe kolana – rehabilitacja i fizjoterapia
- Ćwiczenia na trampolinie. Efekty treningu na trampolinie