Ćwiczenia

Ćwiczenia na koślawe kolana – rehabilitacja i fizjoterapia

ćwiczenia na koślawe kolana

Koślawość kolan występuje coraz częściej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wada ta wymaga umiejętnej, najlepiej codziennej rehabilitacji. Poznaj skuteczny program treningowy, który pozwoli Ci zawalczyć o prawidłową postawę samodzielnie, bez konieczności stałego wsparcia fizjoterapeuty.

Koślawość stawów kolanowych to wada, która pojawia się częściej u dzieci niż u dorosłych, jednak u jednych i u drugich staje się wrogiem zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Ułożenie odpowiedniego programu fizjoterapii oraz codzienne wykonywanie ćwiczeń na kolana pozwala na zwiększenie mobilności, poprawę funkcjonowania mięśni, więzadeł i całego układu kostnego oraz przywrócić radość z uprawiania wielu aktywności sportowych. Skorzystaj z poradnika prostych, domowych ćwiczeń korekcyjnych na koślawość kolan i zatroszcz się o dobre zdrowie swoje lub Twojego dziecka jeszcze bardziej świadomie. To cel, o który warto walczyć.

Koślawość kolan – przyczyny i skutki

Ćwiczenia na koślawe kolana przyczyny

Przyczynę wystąpienia i rozwoju wady, jaką są koślawe kolana, nie zawsze da się jednoznacznie ustalić. Wiadomo jednak, że jej pojawienie się związane jest z synergicznymi problemami w obrębie układu mięśniowego i kostnego. Zdarza się, że u dzieci jest ona widoczna już od urodzenia, wówczas nazywana jest wadą wrodzoną. Z kolei ta, która pojawia się z czasem, może wynikać z nadmiernego przeciążenia kończyn w czasie dynamicznego wzrostu. Niekiedy koślawość tworzy się, jako negatywny skutek poważnego urazu stawu kolanowego lub problem porażenny. Może być również efektem zbyt niskiego napięcia mięśniowego bądź też nadmiernego przyrostu masy ciała w dość krótkim czasie. Niezależnie od tego, skąd się wzięła, wymaga działań korekcyjnych.

Sprawdź!
Tabata – ćwiczenia dla początkujących, które możesz wykonywać w swoim domu!

Patologiczne zmiany w obrębie układu kostnego zawsze skutkują wyraźnie odczuwalnymi ograniczeniami. Ich konsekwencją jest brak możliwości uprawiania ulubionych sportów, a często nawet swobodnego poruszania się w czasie wykonywania prostych, codziennych czynności. Wady postawy, takie jak koślawość kolan, wymagają reagowania i pracy nas zachowaniem optymalnej mobilności. Trudno odwrócić pewne negatywne procesy, które zachodzą w organizmie, wielu z nich cofnąć się już nie da, jednak odpowiednia fizjoterapia przynosi niekiedy zaskakujące efekty.

Wśród dotkliwych skutków koślawości, zarówno tych odczuwanych na co dzień, jak i tych, o których często nie ma się pojęcia, wyróżniane są:

  • patologiczne zmiany w więzadłach;
  • przykurcze ważnych mięśni;
  • nadmierne rozciągnięcie mięśni np. półścięgnistego czy krawieckiego;
  • zwyrodnienia rozwojowe układu kostnego.

Ćwiczenia na koślawe kolana – sięgnij po bezpieczny zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia na koślawe kolana bezpieczny

Większość treningów siłowych, dynamiczne cardio czy stretching, którego programy z łatwością znajdziesz w sieci, opierają się na zasadach niezgodnych z potrzebami osób z koślawością kolan. Oznacza to, że nie da się po prostu pójść na łatwiznę i sięgnąć po pierwszą z brzegu instrukcję jak trenować w domu. Prawidłowy trening rehabilitacyjny kolan powinien opierać się na zadaniach, które eliminują nadmierne zgięcia w niewłaściwych kierunkach, pozycje, w których kolana mają się ku sobie oraz wszelkie ćwiczenia powodujące powstanie drastycznych obciążeń powierzchni stawowej rzepki i całego stawu kolanowego.

Poniższe propozycje ćwiczeń korekcyjnych należą do najczęściej zalecanych i najchętniej prezentowanych przez fizjoterapeutów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ich proste zasady, bezpieczne formy ruchu oraz możliwość wykonania w domu sprawiają, że zyskujesz możliwość samodzielnej pracy, która ma szansę przynieść jeszcze szybciej oczekiwane skutki.

Domowe ćwiczenia korekcyjne, czyli fizjoterapia koślawości kolan w praktyce

Ćwiczenia na koślawe kolana korekcyjne

Głównym celem treningu korekcyjnego, ustalanym zawsze indywidualnie na początku współpracy z fizjoterapeutą, powinny być:

  • zmniejszenie masy ciała (jeżeli jest taka konieczność lub uzasadnienie medyczne);
  • maksymalne odciążenie stawów kolanowych zarówno w czasie ćwiczeń, jak i codziennych czynności;
  • nauka poprawnego poruszania się i wykształcenie właściwych nawyków dla prawidłowej postawy;
  • przeciwdziałanie problemom i patologiom współistniejącym;
  • wzmacnianie mięśni nadmiernie rozciągniętych, o wyraźnie słabszym napięciu;
  • rozluźnianie i aktywne rozciąganie mięśni skróconych;
Sprawdź!
Ćwiczenia na równowagę – nie tylko dla osób starszych

Z uwagi na konieczność ograniczenia do minimum pozycji stojącej oraz chodu, większość proponowanych ćwiczeń na kolana wykonasz w siadzie prostym, skrzyżnym lub leżąc na macie. Ważnym elementem każdego z nich jest wyraźnie odciążenie stawów kolanowych. Poznaj sprawdzone metody fizjoterapii, które, dzięki zabawowej formie, zachęcą do współpracy zarówno starszych, jak i młodszych. Jeżeli przygotowujesz domowy plan treningowy dla dziecka do szóstego roku życia, wykonuj go wspólnie z nim. Twój udział stanie się doskonałą motywacją i zmieni obowiązek w przyjemność, a dodatkowo jeszcze efektywnie spędzicie razem czas. W przypadku, gdy to Ty musisz zawalczyć o optymalną mobilność, skup się na odpowiedniej organizacji przestrzeni i wyborze ćwiczeń, które zbyt szybko Ci się nie znudzą.

Ćwiczenia na kolana koślawe – nasza lista TOP 5

Ćwiczenia na koślawe kolana lista

Ruch to ważny element rozwoju dziecka oraz zachowania dobrego zdrowia w wieku dorosłym. Rehabilitacja oparta na aktywności ruchowej to cenna forma wsparcia rozwoju oraz utrzymania optymalnego stanu równowagi, jednak jej nazwa kojarzy się często bardzo negatywnie. Aby wprowadzić ćwiczenia korekcyjne do życia dziecka bez jego głębokiego sprzeciwu, zacznij od zmiany nazwy. To po prostu trening, który wzmocni ciało i odżywi umysł, a jednocześnie da maluchowi szansę na pokonywanie własnych ograniczeń. Oto lista sprawdzonych propozycji.

Ćwiczenie 1. Motylek

Ćwiczenia na koślawe kolana motylek

Pozycja wyjściowa to siad skrzyżny na macie. Twój ruch polega na aktywnym spychaniu kolan do podłoża z pomocą rąk. Zacznij od łagodnego nacisku, który sukcesywnie zwiększaj. Nie przekraczaj bariery bólowej. Jeżeli poczujesz dotkliwy ból, odpuść. Pilnuj tego w pracy z dzieckiem, szczególnie na początku treningów.

Ćwiczenie 2. Skulona żabka

Pozycja wyjściowa to siad z lekkim pochyleniem tułowia ku przodowi i rozchylonymi kolanami na zewnątrz. Stopy powinny stykać się ze sobą podeszwami na całej powierzchni. Twój ruch polega na opuszczeniu tułowia jeszcze wyraźniej do przodu z jednoczesnym oparciem dłoni na stopach. W efekcie w łokciach ma zostać utworzony kąt prosty, one zaś mają rozpierać kolana jeszcze bardziej do zewnątrz. W razie potrzeby, gdy pełnisz funkcję trenera i motywatora w domowej pracy z dzieckiem, zadbaj o poprawność postawy i właściwy nacisk na stawy.

Sprawdź!
Podciąganie nachwytem – jak zacząć? Efekty ćwiczeń

Ćwiczenie 3. Kobra w natarciu

Pozycja wyjściowa to siad skrzyżny na macie z rękami założonymi na karku. Twój ruch polega na podniesieniu się do stania bez użycia rąk. To jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, wdrażane już na samym początku rehabilitacji.

Ćwiczenie 4. Odwrócony plank z piłką

Jeżeli nogi Twoje lub dziecka wyraźnie układają się w kształcie litery X, warto prowadzić do programu treningów domowych ćwiczenie wzmacniające całe ciało i aktywujące mięśnie gór oraz głębsze partie core. Pozycja wyjściowa to siad prosty na macie z wyprostowanymi nogami i rękami podpartymi za plecami. Ważne, aby pomiędzy stawami kolanowymi znalazła się odpowiednio dopasowana wielkością do wzrostu piłka terapeutyczna. Ruch polega na dynamicznym wznoszeniu bioder ku górze i przejściu tym samym do wyprostu ciała nad podłożem w podporze tyłem.

Ćwiczenie 5. Pajęczy marsz stopami po ścianie

Prostym, ale jednocześnie skutecznym i dość zabawnym ćwiczeniem, które pozwala skorygować lub ograniczyć postępowanie wady kolan, jest marsz po ścianie. Pozycja wyjściowa to leżenie na plecach na macie. Oprzyj stopy na ścianie, pomiędzy kolanami trzymaj piłkę terapeutyczną. Rozpocznij wędrowanie dość nisko, tuż przy podłożu i poruszaj się stopami w górę i w dół. Ćwiczenie to pozwoli wzmocnić osłabione mięśnie, uelastycznić stawy, a jednocześnie zredukuje występujące przykurcze.

Pomiędzy treningami koniecznie zwracaj uwagę na chód dziecka z koślawością kolan. Trudny do samodzielnego kontrolowania, potrafi pogłębiać problem, dlatego nawet przy pozornie tak prostej czynności Twoje wsparcie będzie nieocenione. Pamiętaj jednak, że jeżeli codzienne, sumienne ćwiczenia korekcyjne (konsultowane regularnie z fizjoterapeutą) nie przynoszą efektu, a zmiany widocznie się pogłębiają lub zaczynają towarzyszyć im nowe przypadłości, należy udać się do lekarza po należytą pomoc.


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Martwy ciąg klasyczny – jedno z ważniejszych ćwiczeń siłowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *