Trening

Trening ABS – jakie efekty można osiągnąć? Sprawdź pomysły i dodaj je do planu treningowego!

trening abs

Wiele osób podczas swojej aktywności fizycznej chce skupiać się na modelowaniu i wzmacnianiu mięśni brzucha, ponieważ znacząco wpływają one na całościowy wygląd sylwetki. Sprawdź przykładowe ćwiczenia, które możesz robić, gdy stawiasz na trening ABS!

Jeśli chcesz postawić na fitness i regularnie podejmować aktywności ukierunkowane na wyrzeźbienie mięśni brzucha, trening ABS może być dla ciebie bardzo interesującym rozwiązaniem. Nie jest on trudny do wykonania. Dodatkowo trwa on 8 minut, co sprawia, że bardzo łatwo jest go dopasować do codziennego harmonogramu swoich obowiązków. Jest to z pewnością praktyczna opcja od strony organizacyjnej. Wskazana forma ruchu może się świetnie sprawdzić jako sposób na efektywne wykorzystywanie wolnych chwil w ciągu dnia. Zobacz, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w omawianej formie treningu!

Trening ABS, czyli Abdominal Body System – co to właściwie jest?

trening abs co to

Głównym zadaniem, jakie ma przed sobą trening ABS, jest modelowanie mięśni brzucha. Choć jest to krótka forma aktywności, angażuje ona szereg mięśni i sprawia, że wykonywanie ćwiczeń może być wymagającym zadaniem. Robi się tutaj dosyć intensywne ćwiczenia, dlatego trzeba w umiejętny sposób opracować plan treningowy. Pamiętaj o tym, aby ilość powtórzeń poszczególnych ruchów była dopasowana do twojej kondycji. Nie należy przeciążać swojego ciała podczas treningów. Nawet jeśli chcesz szybko osiągnąć rezultaty, zachowaj rozsądek. W treningach chodzi o systematyczność, a nie o błyskawiczne efekty.

Jakie mięśnie odgrywają kluczową rolę, gdy wykonujesz ćwiczenia ABS?

trening abs jakie

Gdy robisz trening ABS, twoim zadaniem jest zaangażowanie mięśni brzucha:

  • górnych prostych;
  • poprzecznych;
  • skośnych;
  • dolnych prostych.
Sprawdź!
Ćwiczenia na tył barków. Jakie ćwiczenia na tył barku w domu z hantlami?

Nie oznacza to jednak, że tylko te partie ciała pracują podczas tego rodzaju ćwiczeń. Wszystko zależy tutaj bowiem od dobranego zestawu ćwiczeń. Niejednokrotnie aktywne są tutaj również mięśnie:

  • ud;
  • pośladków;
  • głębokie;
  • dolnego odcinka pleców.

Musisz umiejętnie opracować swój plan działania. Choć czas treningu ABS jest krótki, do dyspozycji masz naprawdę szerokie możliwości. Istnieje mnóstwo ćwiczeń na płaski brzuch, dlatego też możesz urozmaicać swoje sesje.

Co jest ważne, jeśli chcesz postawić na trening ABS?

trening abs ważne

Podejmując aktywność fizyczną, zawsze miej na uwadze to, aby wykonywać powtórzenia w sposób poprawny technicznie. Jest to bardzo ważne, choć wymagające zadanie. Trzeba bowiem wykazać się tu dbałością o szczegóły, a także skupieniem podczas treningu. Dodatkowo dbaj o nawodnienie oraz o to, aby twój plan był dopasowany do twoich możliwości. Oczywiście musisz włożyć pewien wysiłek w trening, ale nie chodzi o to, aby się przeciążać. Podejdź do sprawy odpowiedzialnie. Jeżeli nie jesteś w stanie spełnić poczynionych założeń, zrób tyle, ile możesz. Być może z czasem uda ci się powoli dotrzeć do celu.

Płaski brzuch a klasyczne brzuszki

trening abs płaski brzuch

Brzuszki są powszechnie znanym ćwiczeniem, które występuje w wielu wariantach. Ich klasyczna wersja jest bardzo prosta. Leżąc na podłodze z rękami za głową i ugiętymi, opartymi o podłogę na szerokość bioder nogami, unoś łopatki nad ziemię. Możesz robić to również z nogami w górze, tworząc kolanami kąt prosty. Kolejną odmianą tej aktywności jest trzymanie w górze wyprostowanych nóg w taki sposób, aby kąt 90 stopni był pomiędzy udami a tułowiem. Propozycji do wykorzystania jest w tym zakresie naprawdę sporo, dlatego też możesz wprowadzać urozmaicenie do swoich treningów.

Trening mięśni brzucha a brzuszki skośne

trening abs brzuszki

Bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą być też skosy. W tym ćwiczeniu na brzuch opierasz stopę o kolano i robisz skręty tułowia, dążąc do tego, aby dotknąć łokciem przeciwległego kolana. Później należy zmienić strony. Można robić również wersję ze stopami na podłodze, w której naprzemienne kierowanie łokcia do kolana łączy się z lekkim podnoszeniem nogi. Pamiętaj o tym, aby nie robić powtórzeń zbyt szybko. Nie należy mylić treningu ABS z treningiem AB – sprawdź, na czym polega ten drugi.

Sprawdź!
Ćwiczenia na koślawe kolana – rehabilitacja i fizjoterapia

Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *