Podciąganie wąsko czy szeroko – odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista! Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Wyjaśniamy, co można uzyskać, stosując podciąganie wąskim chwytem.
Aby rozbudować mięśnie górnych partii ciała, zwłaszcza ramion i pleców, warto wykonywać podciąganie na drążku. Trzeba jednak przywiązywać dużą wagę do techniki, ponieważ tylko dzięki temu można osiągnąć zamierzone rezultaty. Niektórzy zastanawiają się też, co jest lepsze – podciąganie wąsko czy szeroko, nachwytem czy podchwytem? Każda z tych opcji jest warta rozważenia.
Podciąganie na drążku – to warto wiedzieć
Podciąganie na drążku to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń siłowych. Polega na wykonywaniu określonej liczby powtórzeń, podczas których trzeba podciągać się za pomocą rąk do drążka. Jest to jedna z najskuteczniejszych odmian treningu siłowego, która wzmacnia mięśnie całego ciała. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, trzeba jednak wykonywać podciąganie na drążku w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Na początku bywa to trudne, ale tutaj pomocne może okazać się podciąganie z gumą.
Ważna jest również technika – od tego zależy, jaka grupa mięśni jest angażowana. Dlatego należy stosować zarówno podciąganie wąsko, jak i podciąganie nachwytem oraz szeroko.
Podciąganie wąsko – co to znaczy?
Czym jest podciąganie wąsko? To nic innego jak szerokość ułożenia dłoni na drążku do podciągania. Jak wskazuje samo określenie, są położone względem siebie bardzo blisko. Im ta odległość jest mniejsza, tym mocniej angażowane są mięśnie ramion – zwykle powinny się dotykać. Jednak nie tylko one intensywnie pracują podczas wykonywania takich powtórzeń.
Chcesz wiedzieć więcej o podciąganiu na drążku? Sprawdź różne sposoby oraz techniki – przeczytaj:
- podciąganie australijskie;
- podciąganie podchwytem;
- podciąganie na drążku – efekty;
- podciąganie na drążku – jakie mięśnie pracują;
- podciąganie chwytem neutralnym.
Podciąganie wąskim chwytem – jakie mięśnie są angażowane?
Podciąganie wąsko daje szansę na to, by skupić się na mięśniach centralnej części pleców, co pozwala pracować nad ich grubością. Oprócz tego angażowane są również mięśnie ramion. Pozycja tego typu korzystnie wpływa między innymi mięsień najszerszy grzbietu, a także dwugłowy i trójgłowy ramienia. Takie efekty uzyskuje się, wykonując to ćwiczenie na nachwycie. Po zastosowaniu podchwytu angażowane są kolejne partie mięśni.
Poza tym należy pamiętać, że podnoszenie na drążku angażuje także inne partie ciała. Nie da się wykonać tego ćwiczenia bez spinania brzucha i pośladków.
Podciąganie wąsko – niezbędny sprzęt
Mimo że podciąganie na drążku można wykonywać w dowolnym miejscu – w domu, na siłowni, a nawet w plenerze – warto zadbać o odpowiednie akcesoria. To przede wszystkim wygodne ubranie treningowe, jak również obciążniki czy wprost przeciwnie. Mamy tu na myśli sprzęt, z którego korzystają osoby dopiero rozpoczynające przygodę z siłownią.
Odpowiedni sprzęt można kupić w jednym miejscu. Jest nim oczywiście sklep Decathlon, którego asortyment odpowiada potrzebom osób uprawiających różne sporty. Znajdziesz tam również akcesoria przydatne do podciągania:
- drążki do podciągania;
- usztywniacze nadgarstków;
- gumy oporowe;
- rękawiczki, pasy, kamizelki (z obciążeniem).
Osoby, które chcą popracować nad mięśniami pleców, powinny trenować podciąganie na drążku. Wśród polecanych technik jest zarówno podciąganie wąsko, jak i szeroko. Warto stosować również nachwyt i podchwyt, co pozwoli zaangażować różne typy mięśni i równomiernie rozbudować swoją muskulaturę.
Może Cię także zainteresować:
- Podciąganie chwytem neutralnym. Jakie mięśnie biorą udział?
- Podciąganie na drążku – efekty codziennych ćwiczeń
- Podciąganie na drążku – jakie mięśnie pracują?
- Podciąganie z gumą. Jakie gumy do podciągania na drążku?
- Podciąganie nachwytem – jak zacząć? Efekty ćwiczeń
- Podciąganie australijskie – jakie mięśnie pracują? Technika ćwiczeń
- Podciąganie podchwytem – efekty. Jakie mięśnie biorą w nim udział?