Ćwiczenia na szybkość i dynamikę muszą być zróżnicowane. Z założenia muszą wpływać na wydolność organizmu, a także powinny poprawiać siłę oraz kondycję. Poznaj dziesięć skutecznych ćwiczeń!
Warto wiedzieć!
- Jest dużo różnych ćwiczeń, które wpływają pozytywnie na szybkość i dynamikę.
- Układając plan treningowy, nie skupiaj się tylko na jednym czy dwóch ćwiczeniach – warto zadbać o kompleksowy rozwój ciała.
- Ćwiczenia na szybkość i dynamikę wykonasz w domu, ale niektóre wymagają odpowiedniego sprzętu.
Ćwiczenia na szybkość i dynamikę – 10 ćwiczeń, które musisz znać!
Poniżej znajdziesz ćwiczenia na szybkość i dynamikę, które skierowane są zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych. Niektóre wykonasz w domu, inne wymagać mogą udania się na odpowiednio wyposażoną salę do ćwiczeń. Wybieraj te ćwiczenia, które spełniają twoje oczekiwania i które będziesz w stanie wykonać zgodnie ze sztuką.
Bieganie
Proste i skuteczne ćwiczenie. Bieganie na świeżym powietrzu czy na bieżni – bez większego znaczenia. Ma ono pozytywny wpływ na szybkość, wydajność i wydolność. Pamiętaj jednak, że obciążą stawy, więc niech będzie jednym z wielu ćwiczeń.
Rowerek stacjonarny
Ćwiczenie na szybkość, które podobnie jak bieganie, ma duży wpływ na wydolność organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście w sezonie rowerek stacjonarny można zamienić na rower miejski lub trekkingowy. Efekt będzie podobny.
Stepper
Lekkie, ale niezwykle wydajne ćwiczenie na stepperze doskonale wpływa na kształt mięśni ud i pośladków, ale również ogólną wydolność organizmu. To ćwiczenie mniej obciążające nogi niż wspomniane wyżej bieganie.
Podciąganie pionowe
Drążek daje wiele możliwości w zakresie ćwiczeń ogólnorozwojowych. Powszechnie znane podciąganie pionowe pozwoli ci na rozwój mięśni rąk i klatki piersiowej, ale również pozwoli na poprawę szybkości i dynamiki.
Podciąganie poziome
Wariacja w postaci podciągania poziomego to ćwiczenie na mięśnie pleców. Ale nie tylko! Pozwala na kształtowanie sylwetki, a także wspomaga wydolność organizmu. Wśród popularnych ćwiczeń na szybkość to absolutna podstawa.
Pompki z klaśnięciem
Najlepiej na początek zacząć od samych pompek, ale gdy te idą nadspodziewanie dobrze, warto postarać się o utrudnienie. Pompki z klaśnięciem wymagają użycia większej siły, ale rozwijają również koordynację oraz kondycję całego organizmu.
Skoki na skakance
Niektórym to ćwiczenie może kojarzyć się z dziecięcą zabawą, ale nic podobnego! Profesjonalnie wykonane ćwiczenie pozytywnie wpływa na krążenie i wydolność, ale również koordynację. To jedno z najlepszych i zarazem najbardziej niedocenianych ćwiczeń ogólnorozwojowych.
Przysiad z wyskokiem
Już same przysiady, oczywiście dobrze wykonane, mogą przynieść dużo dobrego, ale gdy dodamy do nich wyskok – mówimy o ćwiczeniu perfekcyjnym. Doskonale wpływa na nogi, uda i pośladki, a w efekcie – również na szybkość i dynamikę.
Skoki przez skrzynię
Kolejne ćwiczenie, które kojarzy się z zajęciami w szkole. Pewnie nie przez wszystkich lubiane, ale na pewno skuteczne. Pozwala na polepszenie koordynacji, a także wyćwiczenie mięśni kończyn górnych i dolnych.
Burpees
Ćwiczenie, które polega na przejściu z pozycji stojącej do leżącej, by zakończyć na wyskoku. Dynamiczne i angażujące wiele mięśni, dlatego doskonale sprawdza się w treningu ogólnorozwojowym. Perła wśród ćwiczeń na szybkość!
Ćwicz w domu i na siłowni – wygoda i bezpieczeństwo
Jak już zostało wspomniane, nie wszystkie z powyższych ćwiczeń na szybkość wykonasz w zaciszu własnego domu. Jeśli jednak wybrałeś te, które możesz zrobić samodzielnie, zadbaj o odpowiednie okoliczności. Pomieszczenie musi być odpowiednio duże, a ty musisz mieć właściwy sprzęt.
Podczas zakupów w jednym ze sklepów sieci Decathlon powinny zainteresować cię:
- mata fitness;
- buty sportowe;
- gumy do ćwiczeń;
- spodenki sportowe;
- koszulka sportowa.
Sprawdź także:
Ćwiczenia na szybkość pozwolą ci w skuteczny sposób zadbać o kondycję, ale również wydolność. Przydatne są zarówno w przypadku sportowców, jak i osób, które planuję zrzucić kilka kilogramów i zacząć dbanie o siebie. Wszystkie ćwiczenia wykonuj odpowiedzialnie – nie forsuj tempa i zadbaj o odpowiedni sprzęt.
Może Cię także zainteresować:
- Ćwiczenia na wytrzymałość mięśni. Jak zwiększyć siłę?
- Ćwiczenia na macie dla początkujących. Poznaj przykłady
- Ćwiczenia core dla początkujących – co to jest core?
- Ćwiczenia na kondycję. Jak zbudować kondycję od zera?
- Ćwiczenia na kości policzkowe – top 5 ćwiczeń. Efekty
- Jakie ćwiczenia na zewnętrzną stronę ud?
- Ćwiczenia na stojąco na mięśnie brzucha. Jak mieć płaski brzuch ćwicząc w pozycji stojącej?