Ćwiczenia

Ćwiczenia na stepperze. Jaki efekt można uzyskać? Jak prawidłowo ćwiczyć?

Ćwiczenia na stepperze to popularny sposób treningu aerobowego. Aktywuje mięśnie całego ciała do wysiłku i spalenia nadmiaru kalorii. Dowiedz się, w jaki sposób ćwiczyć i ile kalorii spalisz dzięki tej formie aktywności.

Ćwiczenia na stepperze aktywują mięśnie takie jak:

Warto wiedzieć!

  • mięśnie ud, w tym mięsień czworogłowy i prosty;
  • mięśnie pośladków – wielki, średni, mały;
  • prosty, skośny, poprzeczny brzucha;
  • mięśnie pleców i ramion.

Ćwiczenia na stepperze – dlaczego warto?

Człowiek ćwiczy efektywnie na stepperze na różowym tle

Ten rodzaj ćwiczeń przyczynia się do szybszego spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w rejonie brzucha czy pośladków. Angażuje wiele partii mięśni, a tym samym poprawia kondycję i wytrzymałość całego organizmu. Ćwiczenia na stepperze mogą wykonywać osoby, które pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy, oraz ukształtować i wysmuklić sylwetkę. Podczas godzinnego treningu można spalić nawet do 500 kalorii, jednak dokładna ilość zależy także od innych czynników.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do treningu na stepperze?

Tak jak w przypadku pozostałych form aktywności, ćwiczenia na stepperze wymagają rozgrzewki. Dzięki niej przygotujesz organizm do intensywniejszego wysiłku, a tym samym zapobiegniesz ewentualnym kontuzjom. Jako rozgrzewkę przed treningiem możesz pobiegać w miejscu lub na bieżni, sprawdzi się też delikatne rozciąganie. Optymalny czas trwania rozgrzewki to 10-15 minut. Po jej wykonaniu można przejść do treningu właściwego. 

Ćwiczenia na stepperze – skręty ciała

Ruch nóg na stepperze wymusza kierunek góra-dół. Nie oznacza to jednak, że nie można ich nieco urozmaicić. Podczas treningu można wykonywać różne wariacje. Jedną z nich są ruchu skrętne tułowia, które dodatkowo angażują górne partie mięśni. Dzięki nim lepiej ukształtujesz sylwetkę oraz spalisz większą ilość kalorii.

Sprawdź!
Wyciskanie hantli na ławce skośnej – co daje? Jak to prawidłowo wykonać?

Boczne przeskoki

Kolejną wersją ćwiczeń na stepperze są boczne przeskoki. Podczas tego ćwiczenia pracują głównie mięśnie nóg i pośladków. Jeśli chcesz bardziej się zmęczyć, możesz narzucić sobie szybsze tempo. Dobrze działa również stopniowanie tempa, czyli wykonywanie przeskoków w tempie szybkim lub wolnym na zmianę.

Regulacja oporu

Każdy stepper ma możliwość regulacji oporu. Dlatego możesz zacząć ćwiczenia od niewielkiego, a następnie stopniowo go zwiększać. Dla jeszcze lepszych efektów ćwiczeń możesz wziąć do rąk hantelki. W ten sposób pozytywne rezultaty w postaci smukłych ud i zgrabnych pośladków zobaczysz jeszcze szybciej. 

Ćwiczenia na stepperze – ile powinien trwać trening?

Kobieta pokazuje jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze

Ćwiczenia na stepperze warto wykonywać regularnie, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Na początek najlepiej zacząć od krótszych treningów po 20-30 min. Z czasem możesz wydłużyć do 40 minut, a nawet godziny. Istotną kwestią jest nawadnianie, dlatego nie zapomnij przygotować sobie dużej butelki z wodą. Uzupełnianie płynów zapobiega odwodnieniu i uzupełnia utracone podczas wysiłku elektrolity. Przyspiesza również przemianę materii i wspomaga wydalanie toksyn z organizmu.

Sprzęty przydatne podczas ćwiczeń na stepperze

Regularne wykonywanie ćwiczeń na stepperze pomoże ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Podczas treningu warto skorzystać z dodatkowych sprzętów dostępnych w sklepach Decathlon. Co przyda się podczas takich ćwiczeń? Możesz kupić:

  • stepper;
  • stepper skrętny;
  • stepper z ruchomymi ramionami;
  • ciężarki;
  • sportowe buty.

Chcesz jeszcze bardziej rozbudować swój plan treningowy? Sprawdź pozostałe propozycje:

Ćwiczenia na stepperze to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej. Dzięki nim poprawisz kondycję i wzmocnisz wiele partii mięśni. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą w krótkim czasie poprawić swoją sylwetkę i zadbać o zdrowie. To również doskonała alternatywa dla innych form treningu np. ćwiczeń siłowych. Zadowalające rezultaty uzyskasz ćwicząc przynajmniej 3 razy w tygodniu, przez około 30 minut. Przed rozpoczęciem ćwiczeń zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę mięśni.

Sprawdź!
Ćwiczenia na barki z hantlami. Jakie są różnice? Najlepsze ćwiczenia na barki

Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *