Zwykle nie ma poważniejszych powodów, by odpuścić sobie bieganie w deszczu. Tak naprawdę wszystko zależy od okoliczności i twojego przygotowania. Sprawdź, jak trenować przy niesprzyjającej pogodzie!
Delikatna mżawka, a nawet nieco silniejsze opady nie muszą być poważną przeszkodą. Wystarczy nieprzemakalna odzież i buty do biegania w deszczu, by ćwiczyć niemal tak samo, jak zwykle. Problemy zaczynają się, gdy na zewnątrz pojawia się ściana wody, do tego walą pioruny, a leśne ścieżki stają się błotnistymi bagnami. W wyjątkowo trudnych, wręcz niebezpiecznych warunkach, lepiej zastąpić bieganie w deszczu za pomocą innego treningu. Na przykład wizytą na basenie, siłowni albo ćwiczeniami w domu – niekoniecznie na stacjonarnej bieżni lub rowerku. Są takie dni, że nawet najlepsza kurtka biegowa przeciwdeszczowa nie pomoże.
Bieganie w deszczu może ci nawet przynieść więcej korzyści, niż zwykle!
Szczególnie latem. Wysiłek przy nieznośnym upale nie dość, że męczy wyjątkowo mocno, to jeszcze może być niebezpieczny dla zdrowia. Letni bieg w deszczu zapewni organizmowi lepsze chłodzenie, do tego wzmocni odporność i poprawi wytrzymałość. Twoja pewność siebie i ochota do kolejnych treningów również się zwiększą. Przeczytaj też artykuł o tym, co daje bieganie oraz o bieganiu z obciążeniem. Naturalnie nie należy przekraczać granicy brawury.
Podczas biegania w deszczu trzeba stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed wilgocią i zimnem – gwałtowne podmuchy wiatru w połączeniu z opadami oraz lekkim, zwiewnym strojem zwiększają podatność na infekcje. Przed wybiegnięciem na zewnątrz zadbaj jeszcze o:
- widoczność twojej sylwetki (jaskrawe kolory, elementy odblaskowe);
- przyczepność;
- osłonę dla tych części ciała, którymi „ucieka” najwięcej ciepła (uszy, szyja, palce);
- zabezpieczenie sprzętu elektronicznego – nie wszystkie gadżety dla biegaczy są wodoodporne.
Sprzęt do biegania w deszczu – buty, kurtki itd. W czym biegać w deszczu?
Obuwie powinno posiadać antypoślizgową podeszwę. Lepiej też unikać kałuż, kamieni, kostki brukowej, korzeni, stert liści czy trawy. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie buty do biegania w deszczu nie pomogą, jeżeli postawisz stopę w nieodpowiednim miejscu. Przyda ci się też odzież termoaktywna. Kurtka biegowa przeciwdeszczowa to „tylko” osłona zewnętrzna. W Decathlonie kupisz również inne akcesoria. Zobacz, w czym biegać w deszczu:
- czołówki do biegania, lampy, odblaski;
- akcesoria do telefonów;
- okulary do biegania;
- czapki, opaski, daszki;
- kolce do biegania po bieżni tartanowej.
Nie ma sprzętu, który nigdy nie zmoknie – po bieganiu w deszczu jak najszybciej przebierz się w suchy strój. Nie zapomnij o rozciąganiu, gdyż po „mokrym” treningu mięśnie mogą być sztywniejsze niż zazwyczaj. Podczas wyjątkowo silnej burzy możesz pozostać przy bieganiu w miejscu. Inną alternatywą będzie bieganie po schodach na klatce w bloku, o ile sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko.
Może Cię także zainteresować:
- Strój do biegania – jaki strój do biegania męski i dla dziewczyny w zimę?
- Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Które partie mięśni pracują podczas biegania na bieżni i w terenie?
- Bieganie zimą – jaka kurtka, buty, odzież do biegania zimą?
- Bieganie – po jedzeniu czy na czczo? Ile czasu odczekać po posiłku?
- Ile kalorii spala 30-minutowe bieganie? Jak to policzyć?
- Bieganie w miejscu – sposób na rozgrzewkę. Zalety tego treningu i potrzebny sprzęt
- Bieganie rano – jakie korzyści daje bieganie o 5 rano?